Projekt nowelizacji Prawa budowlanego

W dniu 2 sierpnia 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy Prawo budowlane (UD22), który wprowadza szereg istotnych zmian mających na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

1. Uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego

Projekt nowelizacji dąży do uproszczenia i przyspieszenia procesu budowlanego. Zmniejszenie obciążeń dla inwestorów oraz organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego ma na celu uczynić cały proces mniej czasochłonny. Te zmiany oznaczają mniej formalności i szybsze procedury, co z pewnością przyspieszy realizację inwestycji.

2. Nowe zasady dla budowy małych domów jednorodzinnych

Wprowadzenie jasnych przepisów dotyczących zgłoszenia budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m² to kolejna istotna zmiana.

3. Lepsze zarządzanie systemem CEEB

Projekt ustawy porusza także kwestie dotyczące systemu CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków), rozwiązując problem podziału kompetencji i odpowiedzialności związanych z jego prowadzeniem i administrowaniem.

4. Nowe regulacje dla przebudowy schronów i ukryć

Wprowadzono także przepisy regulujące przebudowę przydomowych wolno stojących schronów i ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2 przeznaczonych do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych ww. schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt jest usytuowany będzie wymagała zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Przebudowa schronów i ukryć doraźnych wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, o ile nie dotyczy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych oraz nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której obiekt jest usytuowany nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

5. Precyzyjne przepisy dotyczące PSP

Nowelizacja precyzuje również, kiedy organy Państwowej Straży Pożarnej powinny zajmować stanowisko odbiorowe. Inwestor będzie musiał zawiadomić PSP jedynie w przypadku, gdy projekt wymagał uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej. To usprawni proces i ograniczy niepotrzebne formalności.

6. Brak definicji przydomowych schronów

Pierwotny plan zakładał wprowadzenie do Prawa budowlanego definicji przydomowych schronów i ukryć doraźnych. Jednakże z tego pomysłu zrezygnowano, decydując się na regulację tych kwestii w innych aktach prawnych. Aby nowelizacja była skuteczna i nie prowadziła do nadużyć, takich jak budowa podziemnych domów, konieczne jest, aby przed jej wejściem w życie te definicje pojawiły się w odrębnych przepisach. Definicje te powinny być precyzyjne i jednoznaczne, aby zapobiec wszelkim nadużyciom.

Link do strony RCL:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382501/katalog/13041761#13041761

Tekst projektu ustawy:

Uzasadnienie do projektu:

Skip to content