W sobotę 26 kwietnia br. w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo odbył się XXIV Zjazd Sprawozdawczy Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Udział w nim wzięło 72 delegatów. Polską Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentował Filip Pachla, wiceprezes Krajowej Rady, który w kilku punktach przedstawił bieżąca działalność „centrali”.
– Postawiliśmy sobie jako cel tej kadencji budowanie wizerunku m.in. w mediach społecznościowych. Kampania „To my budujemy twój świat” okazała się sporym sukcesem, miała 8,5 mln wyświetleń, łączny czas oglądania materiałów video to ponad 47 dni i 10 h oraz 12 tys. interakcji. Poprzez tę kampanię, staramy się pokazywać nasz zawód, to czym się zajmujemy. Promujemy również nasz zawód wśród najmłodszych poprzez akcję „Zostań inżynierem” – przekazał Filip Pachla.
Wiceprezes PIIB mówił również o legislacji.
– Legislacja to temat rzeka. Uczestniczymy i pracujemy w różnego rodzaju zespołach ministerialnych, monitorując najistotniejsze dla naszego zawodu sprawy. Wszędzie tam, gdzie możemy staramy się wpływać na ludzi kształtujących system prawa, w którym funkcjonujemy. Dzięki temu udało nam się w poprzednich latach kilkukrotnie interweniować, choćby w sprawach odpowiedzialności inżynierów budownictwa – podkreślał wiceprezes.
Filip Pachla przypomniał również o zaangażowaniu ponad 400 inżynierów budownictwa z całego kraju w pomoc powodzianom.
– Ruszyliśmy z pomocą ofiarom powodzi z września 2024 roku w województwie dolnośląskim, lubuskim i opolskim. Bezinteresownie pomogliśmy dziesiątkom tysięcy osób. Oceniliśmy ponad 10 tys. obiektów, w tym budynków i budowli inżynierskich – mówił. – Ta sytuacja pokazała jedność i siłę naszego środowiska – podkreślił wiceprezes.
– Rozszerzyliśmy naszą działalność w ostatnich trzech latach nie tylko o wydarzenia związane stricte z budownictwem, ale staramy się również uczestniczyć w ważnych wydarzeniach społecznych, gospodarczych i ekonomicznych, tj. Forum Ekonomiczne, Europejski Kongres Samorządowców, Forum Małych Miasteczek czy współpracując z Centrum im. Adama Smitha. Wszystko po to, aby budować właściwe warunki rozwoju budownictwa w Polsce i pokazywać rolę inżyniera budownictwa w tym procesie – mówił Filip Pachla.
Wiceprezes wspomniał także o działalności Polskiej Izby Inżynierów na gruncie europejskim.
– Mamy swoich przedstawicieli w Europejskiej Radzie Inżynierów Budownictwa czy Europejskiej Radzie Izb Inżynierów Budownictwa. W kwestiach dotyczących zawodu inżyniera budownictwa staramy się wpływać na legislację europejską – podkreślał Filip Pachla.
Pośród 18 punktów programu XXIV Zjazdu Sprawozdawczego POIIB, znalazły się m.in. sprawozdania Okręgowej Rady, Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej; Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego; Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej.
O najważniejszych działaniach realizowanych w 2024 roku przez POIIB mówił Krzysztof Wilde.
– Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku odbyło się 6 posiedzeń Rady i 6 posiedzeń Prezydium. Tradycyjnie w każdy poniedziałek członkowie Prezydium Rady spotykali się w celu omówienia spraw wymagających niezwłocznego załatwienia. W ub. roku podjęliśmy 12 uchwał zgodnie z kompetencjami określonymi w regulaminie Okręgowych Rad Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Nasza Izba podjęła 929 uchwały w sprawach osobowych – mówił przewodniczący Krzysztof Wilde.
Przewodniczący przypomniał także o licznych wydarzeniach integrujących środowisko POIIB oraz promujące zawód inżyniera.
Pośród wymienionych przez Przewodniczącego imprez znalazła się m.in. kolejna edycja Festynu Inżyniera Budownictwa, który zorganizowany był na terenie Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej; konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie obiektu budowlanego pod hasłem „Obiekt w obiektywie”; V Forum Inżynierskie zorganizowane w dniach 20-21 września przy współudziale Kujawsko-Pomorskiej OIIB, Łódzkiej OIIB, Mazowieckiej OIIB i Warmińsko-Mazurskiej OIIB, a także obchody Dnia Budowlanych, które w 2024 roku odbyły się w zmienionej formule.
Przewodniczący Wilde przypomniał także, że pod patronatem POIIB tradycyjnie zorganizowano konkurs na najlepszą pracę dyplomową na wyższej uczelni w województwie pomorskim oraz coroczny konkurs „wyKOMBinuj mOst” organizowany przez Koło Naukowe mechaniki Konstrukcji KOMBO Politechniki Gdańskiej – z myślą o studentach uczelni technicznych z całego kraju i zagranicy.
W dalszej części Zjazdu, delegaci jednomyślnie przyjęli sprawozdanie Rady POIIB za 2024 roku (w tym sprawozdanie finansowe i z realizacji budżetu) oraz pozostałych sprawozdań: Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Podjęte zostały również uchwały m.in. w sprawie udzielenia absolutorium Radzie POIIB za rok 2024 oraz w sprawie uchwalenia budżetu na 2025 rok.
Następnie podjęto uchwałę w sprawie potwierdzenia objęcia mandatu członka Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Odbyły się również wybory uzupełniające skład Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Zgłoszono 1 kandydata, Stanisława Witkowskiego, który został wybrany w głosowaniu tajnym 61 głosami, 7 przeciwnymi i 4 wtrzymanymi.
Kolejnym punktem w porządku obrad były sprawy wniesione i sprawozdanie Komisji Uchwał i Wniosków, do której wpłynął 1 wniosek.
Na tym obrady XXIV Zjazdu Sprawozdawczego POIIB zostały zakończone.