Zmiany w procesie inwestycyjnym wprowadzone nowelizacją prawa energetycznego, czyli rozwiązania dla systemów wodorowych

Nowelizacja prawa energetycznego i prawa budowlanego – kluczowe zmiany przepisów.

Zmiany w ustawie – Prawo budowlane

Poszerzono w art. 29 pr. bud. katalog inwestycji niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę. Do sieci niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, lecz wymagających zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dodano:

• sieci wodorowe o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa (art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. bud). Jest to analogiczne rozwiązanie do zwolnienia, które ma już zastosowanie dla sieci gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa.

przyłącza wodorowe (art. 29 ust. 1 pkt 23 pr. bud),

instalacje do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy wraz z infrastrukturą towarzyszącą o łącznej mocy nieprzekraczającej 10 MW (art. 29 ust. 1 pkt 34 pr. bud.),

do obiektów kontenerowych wraz z instalacjami i przyłączami niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dodano związane z nimi sieci wodorowe (art. 29 ust. 2 pkt 29),

roboty budowlane polegające na przebudowie sieci wodorowych (art. 29 ust. 3 pkt 1),

urządzenia do oczyszczania wodoru o przepustowości nie większej niż 250 kg wodoru na dobę (art. 29 ust. 3 pkt 3).

Ponadto w załączniku do ww. ustawy do kategorii obiektów budowlanych w wierszu Kategorii XXVI dodano sieci wodorowe.

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

W art. 6 pkt 2b ww. ustawy wprowadzono nowy cel publiczny – budowę i utrzymywanie instalacji i urządzeń służących do przesyłania, dystrybucji lub magazynowania wodoru, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych instalacji i urządzeń.

Link do ustawy:

https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1881

Skip to content