Nowelizacja przepisów ochrony przeciwpożarowej

W dniu 22 listopada 2024 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zmian przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Celem nowelizacji jest poprawa bezpieczeństwa oraz ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem). Oto najważniejsze zmiany:

1. Obowiązkowe urządzenia wykrywające zagrożenie pożarowe i tlenkiem węgla

Nowe przepisy nakładają obowiązek instalowania urządzeń wykrywających zagrożenie pożarem lub tlenkiem węgla (czadem) w budynkach. Głównym celem tej zmiany jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wyniku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla. To ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa, szczególnie w budynkach, gdzie ludzie nie zawsze znają szczegóły systemu ochrony przeciwpożarowej.

2. Oznakowanie stref pożarowych w dużych budynkach

Wielkopowierzchniowe budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe będą musiały zostać wyposażone w odpowiednie oznakowanie miejsc łączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną i dachem. Dzięki temu strażacy będą mogli szybko zidentyfikować granice stref pożarowych i skuteczniej walczyć z ogniem.

3. Autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla w lokalach usługowych

Wszystkie lokale, w których świadczone są usługi hotelarskie, będą musiały zostać wyposażone w autonomiczne czujki dymu i czujki tlenku węgla. Obowiązek ten wejdzie w życie najpóźniej 30 czerwca 2026 roku. Jest to szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa osób, które wynajmują pokoje lub mieszkania na krótki okres, a które nie zawsze są zaznajomione z systemem ochrony przeciwpożarowej budynku.

Czytaj więcej:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/zmiana-rozporzadzenia-mswia-w-sprawie-ochrony-przeciwpozarowej-budynkow-innych-obiektow-budowlanych-i-terenow2

Link do rozporządzenia:

Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 1716

Skip to content