Odstąpienie od projektu budowlanego

Jak zakwalifikować odstępstwo od projektu budowlanego? Praktyczne przykłady oraz wskazówki dotyczące kwalifikacji odstępstw na podstawie orzecznictwa.

1. Zmiany niebędące istotnym odstąpieniem od projektu, tylko realizacją nowej inwestycji

Czasami zmiany w projekcie budowlanym są na tyle istotne, że nie stanowią jedynie odstępstwa od pierwotnego projektu, ale mogą być traktowane jako początek nowej inwestycji.

Przykład orzeczenia:

 „Czym innym jest dokonanie istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, a czym innym samowolna realizacja wprowadzie projektu budowlanego, ale w zupełnie innym miejscu obiektu mieszkalnego o całkowicie innych parametrach, niż wskazane w ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Takie działanie inwestora nie jest odstępstwem od zatwierdzonego projektu budowlanego, lecz samowolą budowlaną w rozumieniu art. 48 Prawa budowlanego. Zastosowanie przepisu art. 36a ust. 1 Prawa budowlanego, czyli dokonanie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, czy też wszczęcie procedury z art. 36a ust. 2 Prawa budowlanego w przypadku stwierdzenia istotnych odstępstw od warunków pozwolenia na budowę, jest możliwe wyłącznie w przypadku tożsamości obiektu oznaczonego w pozwoleniu na budowę i obiektu, którego zamierzone odstępstwa dotyczą. Stosowanie tej regulacji nie może bowiem doprowadzić do wybudowania innego obiektu, choćby jego przeznaczenie było podobne czy nawet identyczne”.

Orzeczenie WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2017 r. o sygnaturze akt VII SA/Wa 2922/16

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/85CF1585BD

2. Podział działki a odstąpienie od projektu

Podział działki, mimo że może wydawać się odstępstwem, w rzeczywistości co do zasady nim nie jest. Po dokonaniu podziału działki nie ma konieczności zmiany pozwolenia na budowę, a wcześniejsza decyzja pozostaje w mocy i nadal obowiązuje przy realizacji inwestycji.

Przykład stanowiska sądu:

W wyniku podziału nie ma potrzeby zmieniać decyzji o pozwoleniu na budowę. W obrocie prawnym pozostają wówczas dwie decyzje, których postanowienia w odpowiednim zakresie się uzupełniają i modyfikują. Nie ma wątpliwości, że pozwolenie udzielone dla terenu o dotychczasowych oznaczeniach geodezyjnych pozostaje w mocy. Podział nieruchomości nie zmienia warunków udzielonego pozwolenia, zmianie ulegają natomiast oznaczenia działek nim objętych”.

Orzeczenie WSA w Lublinie z dnia 28 maja 2015 r. o sygnaturze akt II SA/Lu 716/14

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8E5C3929F7

3. Te same roboty jako odstąpienie istotne i nieistotne

W kontekście inwestycji budowlanych, zmiany takie jak dodanie okien i drzwi mogą być traktowane jako odstępstwa od projektu. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy takie odstępstwa są istotne, a kiedy nie.

Odstępstwo uznaje się za nieistotne, jeśli nie narusza przepisów prawa budowlanego, nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu i nie spełnia żadnej z przesłanek określonych w art. 36a ust. 5. Przykładowo, wstawienie okien czy drzwi w sposób zgodny z regulacjami i niezmieniający charakteru obiektu nie rodzi poważnych konsekwencji.

Z drugiej strony, istotne odstępstwo występuje, gdy np. okna lub drzwi są umieszczone w ścianie znajdującej się bliżej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki. W takim przypadku dochodzi do naruszenia obowiązujących przepisów, co może skutkować poważnymi reperkusjami prawnymi.

Przykład stanowiska sądu:

„Zgodzić należy się z poglądem wyrażonym w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 czerwca 2010 r., II OSK 1272/09 (orzeczenia.nsa.gov.pl), w którym stwierdzono, że dokonując kwalifikacji odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w oparciu o przepisy art. 36a ust. 5 P.b., należy brać również pod uwagę inne przepisy Prawa budowlanego, mające charakter zasad ogólnych, jak np. art. 4, 5 i 9 Prawa budowlanego, których nie wolno naruszyć w żadnym przypadku(…). Wykluczone jest bowiem uznanie za „nieistotne” odstępstwa względem zatwierdzonego projektu budowlanego, jeżeli odstępstwo to prowadzi do naruszenia obowiązującego prawa”.

Orzeczenie NSA z dnia 25 lutego 2014 r. o sygnaturze akt II OSK 2287/12

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/782D43D9C4

Skip to content