Definicja wiaty według GUNB
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) na podstawie dotychczasowego orzecznictwa przyjął, że wiata to obiekt, który:
- składa się z konstrukcji dachowej wspartej na słupach.
- może posiadać lekkie ściany, o ile nie będzie zabudowany ze wszystkich stron.
Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego
Analizując wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, można znaleźć kilka istotnych definicji wiaty:
- Wyrok z 7 listopada 2013 r. (II OSK 1260/12): W ocenie sądu wiata jest budowlą składającą się z konstrukcji dachowej wspartej na słupach. Za wiatę uważa się lekką budowlę w postaci dachu wspartego na słupach, niekiedy ze ściankami z boku, np. nad peronem kolejowym, parkingiem, magazynem, przystankiem.
- Wyrok z 9 stycznia 2019 r. (II OSK 3465/18): Sąd przywołał definicję zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, w której wiata jest określona jako pomieszczenie naziemne, nieobudowane ze wszystkich stron lub bez ścian.
- Wyrok z 21 kwietnia 2020 r. (II OSK 1082/19): Kwalifikacja wiaty wymaga każdorazowo oceny organów, a analiza tego orzeczenia wskazuje, że wiata to samodzielna, lekka budowla z dachem, która może posiadać ściany. Jej głównym celem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr.
Wymogi budowlane
Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane, budowa ww. wiaty nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia.
Link do interpretacji GUNB:
https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/ciekawe-interpretacje-gunb-pojecie-wiaty-i-jej-budowa