Relacja z V Regionalnego Forum Inżynierskiego

„Co to znaczy być odpowiedzialnym inżynierem? Etyka zawodowa inżyniera budownictwa” – to temat przewodni zorganizowanego w dniach 20-21 września w Gdańsku V Regionalnego Forum Inżynierskiego. Gospodarzem tegorocznego Forum była Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, a współorganizatorami Izby: Kujawsko-Pomorska, Łódzka, Mazowiecka oraz Warmińsko-Mazurska. 

– Temat tegorocznego Forum nie jest przypadkowy, bo zbiegł się z zatwierdzeniem przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa nowego Kodeksu Etyki – mówił gospodarz spotkania, przewodniczący Rady POIIB prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde. – Uczciwość i rzetelność w zawodzie inżyniera to niezmiernie ważny aspekt, ponieważ realizacja naszych zadań opiera się także na zaufaniu publicznym. Przypomniało nam to także wystąpienie Prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe, sędziego Tomasza Jabłońskiego. Dla mnie osobiście, pewną nowością była informacja przedstawiona przez sędziego Jabłońskiego, że za niepoprawnie przygotowane dokumenty inżynierowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności – podkreśla przewodniczący Krzysztof Wilde.

Przewodniczący Rady POIIB wspomniał również o pomyśle rozszerzenia formuły corocznych spotkań. – W gronie reprezentantów okręgowych izb, które współuczestniczą w organizacji Regionalnego Forum Inżynierskiego rozmawialiśmy na temat rozszerzenia formuły naszych spotkań. Konkluzja jest taka, aby to, co było dotąd regionalne, stało się ogólnopolskie – dodał prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Z uwagi na obowiązki służbowe, w Forum nie mógł uczestniczyć prezes Krajowej Rady PIIB Mariusz Dobrzeniecki. Jak wyjaśnił zastępujący go Sekretarz PIIB dr hab inż. Tomasz Piotrowski, prezes Dobrzeniecki wykonuje swoje obowiązki na terenach objętych powodzią, która nawiedziła w ostatnich dniach południowo- zachodnią Polskę.

– W imieniu prezesa Mariusza Dobrzenieckiego chciałbym podziękować za zaproszenie. Cieszę się z tego, że Forum w pewnym sensie zatoczyło koło, bowiem dzisiaj jego organizatorem Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, która jako piąta po Kujawsko-Pomorskiej, Łódzkiej, Mazowieckiej i Warmińsko-Mazurskiej, podjęła się jego organizacji. Pamiętam wszystkie poprzednie spotkania, których widocznym efektem jest zwiększenie naszych kompetencji – mówił dr hab inż. Tomasz Piotrowski.

Sekretarz PIIB nawiązał również do słów przewodniczącego Krzysztofa Wilde o pomyśle zmiany formuły Forum.

– Nie widzę nic na przeszkodzie, aby to regionalne Forum przeistoczyło się w ogólnopolskie Forum – dodał Tomasz Piotrowski.  

V Regionalne Forum Inżynierskie zostało podzielone na kilka sesji. Jako wiodące tematy wybrano:

  • Kształcenie i doskonalenie zawodowe inżyniera budownictwa;
  • Współpraca inżynierów budownictwa z organami nadzoru budowlanego;
  • Techniczne aspekty budownictwa: budownictwo lądowe i wodne, instalacje sanitarne i elektryczne;
  • Techniczne i prawne uwarunkowania zawodu inżyniera budownictwa.

Z uwagi na nieobecność kilku przedstawicieli Izb, w tym wspomnianego na wstępie prezesa Mariusza Dobrzenieckiego, którzy zostali oddelegowani do swoich obowiązków na tereny dotknięte powodzią, organizatorzy postanowili zastąpić panel dyskusyjny zatytułowany „Współpraca inżynierów budownictwa z organami nadzoru budowlanego”, wykładem pt. „Ryzyko powodziowe i jak nim zarządzać?”. Temat doskonale przedstawił dr hab. inż. Michał Szydłowski, prof. PG reprezentujący Katedrę Geotechniki i Inżynierii Wodnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Gospodarzem kolejnego, rozszerzonego (Regionalnego) Forum Inżynierskiego będzie Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

fot. Sławomir Lewandowski

Skip to content