Kluczowe zmiany w usytuowaniu budynków
Nowelizacja precyzuje zasady dotyczące odległości budynków od granic działki. W § 12 ust. 1 rozporządzenia określającym dopuszczalne odległości budynku na działce budowlanej od granicy tej działki uściślono, że każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę.
Dopuszczono usytuowanie budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, pod warunkiem że:
- ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki;
- odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.
Bezpieczeństwo pożarowe i drewniane elementy
Nowe przepisy umożliwiają szersze zastosowanie elementów drewnianych w budownictwie, co jest dużym krokiem w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. Zmiany pozwolą m.in. na wykonywanie drewnianych konstrukcyjnych elementów liniowych (belki, słupy) w budynkach niskich (N) ZL. Zgodnie z określonymi w przepisach wymogami wymiar przekroju poprzecznego takich elementów musi wynosić co najmniej 14 cm, klasa odporności ogniowej tych elementów nie może być niższa niż R 30, a ponadto należy zastosować rozwiązania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami.
Nowy załącznik z rysunkami technicznymi
Do rozporządzenia dodano nowy załącznik zawierający rysunki przedstawiające sposób określania minimalnej odległości budynków od granicy działki budowlanej.
Już teraz warto zacząć planować projekty zgodnie z nowymi wytycznymi, aby być gotowym na nadchodzące zmiany.
Rozporządzenie wejdzie w życie 15 sierpnia 2024 r.
Link do rozporządzenia:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000726